Пациентите задължително си запазват час за посещение. Това може да се направи: онлайн в Супердок или що се отнася до детските консултации при посетената консултация се дава часа за следващата.
Неотложните случаи, преценени от дежурния лекар като такива, ще бъдат преглеждани с предимство без предварително записани часове, ЕДИНСТВЕНО в часовете за амбулаторни прегледи спрямо утвърдения график.
Хронично болни или такива с давност на оплакванията повече от няколко дни, НЯМА да бъдат обслужвани без предварително записан час. Лица с остро заболяване посетили кабинета без запазен час, ще бъдат прегледани при първа възможност, след пациенти със записан такъв или ще им бъде определен най-близкия свободен час за преглед.
Телефонните разговори с д-р Антонова по време на прегледите в кабинетите са нежелателни и ще бъдат провеждани само ако не нарушават работния процес. При невъзможност за свързване по телефона (само ако позвъняването е било в рамките на работното време), д-р Антонова връща обаждане или отговаря на съответното съобщение при първа възможност.
Контакта с д-р Антонова по мобилния телефон е само за МЕДИЦИНСКА консултация по неотложен здравен проблем и в рамките на часовете за преглед и консултации според посочения график. Извън рамките на работното време обаждания не се приемат или връщат дори и да са пропуснати.
С цел да не се пречи на същинската медицинска дейност, пациентите, които редовно се обаждат тип „само да попитам“ за работното време на кабинетите или за административна информация или услуга ще бъдат добавяни в списъка за автоматично отхвърляне на мобилния разговор.
Направления за консултация със специалист и медико-диагностични изследвания по Здравна каса, се издават само след медицински преглед и професионална преценка от д-р Антонова за необходимостта от такива дейности. Не се издават направления по желание на пациента, както и за дейности (изследвания, консултации и хоспитализации), назначени от друг лекар, друго лечебно заведение, както и по съвет на близки, роднини, познати, телевизионни и радио предавания, интернет и други.
Пациентите, изпратени от лечебно заведение за болнична помощ за изследвания и консултации, необходими за постъпване в болница, трябва да знаят, че всички искани от ЛЗБП изследвания и консултации са включени в цената на клиничната пътека, по която ще бъде лекуван пациентът. В извънболничната помощ не е осигурен ресурс за извършване на тези изследвания и консултации. Същите могат да бъдат направени по желание на пациента срещу заплащане.
Провеждането и отчитането на амбулаторен преглед става само с личното присъствие на пациента в кабинета и собственоръчно положен подпис в амбулаторния лист. В тази връзка не се допуска изписването на рецепти с намаление по „Здравна каса“ без присъствието на пациента и извършен амбулаторен преглед. Изключение от това правило може да има единствено при хоспитализирани лица в специални случаи, за което се отбелязва в амбулаторния лист.
Здравословното състояние е много личен и интимен въпрос, за това ще се допуска влизане в кабинета единствено на болния. Присъствието на придружители ще става само при деца и при пациенти, чието здравословно състояние налага това.
На лицата, които се държат агресивно и възпрепятстват оказването на медицинска помощ или накърняват личното и професионалното достойнство на лекаря, може да се откаже такава, с изключение на състоянията, застрашаващи живота им.
В медицинския кабинет всички болни са с равни права. Няма да бъдат допускани изключения от горе посочените правила за нито един пациент.
Извадка от “ Кодекса за професионална етика на лекарите в България (Загл.изм.-ДВ, БР.85от 2013 г.):
Чл. 12. (1) (Предишен текст на чл. 12 – ДВ, бр. 85 от 2013 г.) „Лекарят може да откаже лечението и консултацията, когато е убеден, че между него и пациента липсва необходимото доверие или липсват условия за изпълнението на неговите професионални права и задължения. Това не се отнася до задълженията му да окаже медицинска помощ при спешни случаи.(2) (Нова – ДВ, бр. 85 от 2013 г.) Лекарят има право да откаже преглед, консултация и лечение, когато има пряка заплаха за здравето и живота му.“
„Закон за здравето“ 01.01.2015г.
Чл. 94. Пациентът е длъжен:
1. да се грижи за собственото си здраве;
2. да не уврежда здравето на другите;
3. да съдейства на изпълнителите на медицинска помощ при осъществяване на дейностите, свързани с подобряване и възстановяване на здравето му;
4. да спазва установения ред в лечебните и здравните заведения.
Клинични прегледи в кабинетите или при необходимост и преценка на лекаря в дома Ви (за домашни посещения на пациенти от листата се заплаща такса за транспорт в допълнение към потребителската такса).
Определя какъв е риска за развитие на заболяване (превенция и профилактика).
След преглед и професионална преценка, насочва за консултация към друг лекар-специалист.
След преглед и професионална преценка, назначава медико-диагностични и клинични изследвания.
При необходимост насочва пациента за постъпване в болница.
Извършва наблюдение и диспансеризация на пациентите с хронични заболявания.
Насочва бъдещите майки към акушер-гинеколог за наблюдение на бременността, ръст, тегло, термин на раждане и др.
Апаратни и физикални изследвания - електрокардиограма, измерване на кръвно налягане, отоскопия, измерване на ръст, тегло, физикален статус.
Наблюдение на деца до 18 години: имунизации, измерване на ръст и тегло, физическо и психическо развитие.
Извършване на задължителни ваксинации по имунизационния календар на Република България, както и препоръчителни или по желание на пациента ваксинации.
Амбулаторен лист за извършения медицински преглед
Рецептурна бланка(по НЗОК или обикновена) за назначена терапия
Зелена и Жълта рецепта за медикаменти със специален режим на предписване
Медицински направления за консултация със специалист (бланка №3), изследване (бланка №4) и хоспитализация (бланка№7)
Болничен лист за временна нетрудоспособност (до 14 дни без прекъсване и не повече от 40 дни с прекъсване в рамките на календарната година).
Документ за насочване за медицинска експертиза към лекарска консултативна комисия (ЛКК) за продължение на временна нетрудоспособност
Документ за представяне пред ТЕЛК
Медицински удостоверения за шофьор категория „А“ и „Б“, за встъпване в брак, за постъпване на работа
Медицинско направление „бланка 119“ за санаториално лечение
Медицинска бележка за извиняване на отсъствие по повод на заболяване (за детска градина, училище и т.н.)
Ако лекарят закрие по собствено желание своята практика или в случай на смърт, отново може да се запишете при друг по всяко време на годината.
Ако избирате общопрактикуващ лекар за първи път (новородено или до момента не сте имали личен лекар), може да го направите по всяко време на годината
Ако искате да смените своя общопрактикуващ лекар или този на детето си и новият семеен лекар е в същия здравен район, можете да го направите в регламентираните кампании през месеците юни (1.06 – 30.06) и декември (01.12 – 31.12).
Ако искате да смените своя семеен лекар или този на детето си и новият лекар е в друг град (населено място), може да го направите по всяко време на годината.
Освен това смяната може да стане при извънредни случаи, като родителите подадат заявление до директора на РЗОК, в което подробно да изложат причините, които налагат смяната.
Смяната на общопрактикуващ лекар е безплатна.
Не. Издаването на всеки един медицински документ от медицински специалист става само след среща между лекар и пациент. В рамките на тази среща лекарят описва причината за посещението (профилактичен преглед, преглед поради конкретни оплаквания, посещение във връзка с издаване на документ и т.н.) в официалния законен документ – амбулаторен лист. Последният се валидира двустранно – с подпис на пациент (родител/настойник) и подпис и печат на лекар.
Следвайки най-високи стандарти на работа, както и действащите регулаторни изисквания, не е възможно лекарят да издаде амбулаторен лист за пациент в негово отсъствие, както и евентуални документи, последващи издаването на амбулаторния лист (напр. направление за консултация със специалист, рецепта за месечно изписване на лекарства по повод хронично състояние, извинителна бележка за учебно заведение и др.)
Винаги, когато имате нужда да обсъдите нещо, свързано с медицинско състояние с Вашия личен лекар, можете да го посетите в неговото работно време.
Практиката лекарите да прекъсват прегледи на пациенти, за да коментират състоянието на други пациенти не е коректна, затова д-р Антонова моли пациентите си да се обаждат по телефона, единствено когато става въпрос за инфекциозни състояния, които възпрепятстват възможността им да дойдат за преглед на място.