Разстройство (диария) е състояние, при което изхожданията са с увеличена честота (повече от 2-3 пъти дневно) и с течно-кашава или течна консистенция. Често има императивни позиви за дефекация, понякога има и повръщане, гадене, температура, безапетитие, обща отпадналост.
Причина за разстройството може да бъде бактериална или вирусна инфекция, хранително отравяне или друго остро заболяване на червата.
Кога да потърсим лекар по спешност?
Необходимо е да потърсите спешна консултация с лекар, ако:
разстройството продължава повече от 2 дни
има прояви на дехидратация (суха кожа, пресъхване на устата, силно намаляване на количеството отделена урина)
е придружено с висока температура (над 38.5 градуса)
цветът на изходените материи е лъскаво-черен. Това може да бъде проява на спешно състояние, изискващо болнично лечение.
ако в изходените материи се вижда ясна кръв или жилки кръв и слуз
ако пациентът е кърмаче (до 1 година) или възрастен човек с множество заболявания. Тези пациенти се обезводняват лесно и може да се наложи болнично лечение.
ако в едно семейство няколко човека едновременно се разболеят от разстройство. Това може да бъде проява на хранително отравяне и може да наложи болнично лечение.
Какво да направим преди прегледа?
Не давайте храна!
Много често разстройството преминава без интензивно лечение в рамките на 1-2 дни, ако се спазва стриктна диета по време на заболяването.
В повечето случаи близките са обезпокоени от липсата на апетит при пациента и се опитват да преодолеят отказа му от храна по всякакви възможни начини.
В първите 24 часа е желателно да не се приема никаква храна – включително сокове, безалкохолни напитки, плодове, зеленчуци, салати. Всички те удължават периода на боледуването.
Пийте вода често, на малки глътки.
Това ще позволи на Вашия организъм да приеме даваната вода и да не се обезводните. Големите количества течности, приети наведнъж, могат да предизвикат повръщане.
Не вземайте рекламирани лекарства за разстройство (имодиум, лопедиум и други)!
Вземането на тези медикаменти ще удължи съществено периода на Вашето боледуване и ще удължи времето, в което ще трябва да се лекувате.
Посетете Вашия лекар при първа възможност. Ако заболяването е започнало в почивни дни и имате някои от обезпокоителните симптоми, изброени по-горе, обърнете се към дежурен кабинет/спешен център. Лекарят може да предпише допълнително медикаменти, които да помогнат за по-бързото справяне на организма с настъпилата инфекция.
На първо място се постарайте да избегнете дехидратацията, приемайки вода често и по малко!
1. Коя температура е повишена?
Температурата се измерва с термометър.
Съществуват няколко начина за измерване на температурата, като температурата се счита за повишена, ако е:
38.0 С или по-висока при измерване в ануса, в ухото или темпорално;
37.8 С или по-висока при измерване с биберон/залъгалка или орално
37.2 С или по-висока при измерване аксиларно (под мишницата)
Измерването на температурата в ухото не е надеждно под 6-месечна възраст
2. Обадете се на телефон 112 (може да се наложи линейка), ако:
Детето не се движи или трудно се движи
Детето не може да бъде събудено
Детето диша затруднено със синкави устни
Детето има лилави или кръвенисти петна или точки по кожата
Ако мислите, че животът на детето е в опасност
3. Посетете център за спешна медицинска помощ, ако:
Вратът на детето не може да се сгъне така, че брадичката да докосне гръдния кош
Детето е под 1 година и фонтанелата (меката част на главата) е изпъкнала или отекла
Детето трудно се събужда или не е жизнено, когато е будно
Детето действа или говори объркано
Детето е имало гърч по време на треска.
Детето има затруднения в дишането
Детето много трудно преглъща течности
Детето е на възраст под 12 седмици и има температура
Детето има температура над 40 С
Детето плаче непрекъснато или когато го докоснете или преместите
Детето не може да мърда някоя ръка или крак
Подозирате дехидратация (не е отделило урина за повече от 8 часа, урината е тъмна, устата е много суха и няма сълзи)
Детето има парене или болка при уриниране
Детето има понижен имунитет (раково заболяване, СПИН, трансплантация на орган, взема орални кортикостероиди)
Детето изглежда много болно
Вие считате, че детето ви трябва да бъде прегледано и проблемът е спешен.
4. Обадете се на вашия лекар в рамките на 24 часа или отидете на преглед, ако:
Детето е на възраст 3-6 месеца и има повишена температура
Детето е на възраст 6-12 месеца и има повишена температура повече от 24 часа без други симптоми (напр. кашлица или диария)
Повишената температура продължава повече от 3 дни
Детето отново е повишило температура, след като е нямало повишена температура повече от 24 часа
Мислите, че детето трябва да бъде прегледано, но проблемът не е спешен
5. Можете да се погрижите за детето сами в дома, ако:
Има повишена температура и изглежда леко болно.
6. Повишената температура може да бъде:
37.8-38.5 С – леко повишена температура. Тя е полезна и подпомага оздравяването
38.6-39.5 С – умерено повишена температура, полезна
39.6-40.5 С – висока температура, причинява дискомфорт, но не уврежда
40.6 – 42.0 С – много висока температура, важно е да се понижи
Над 42.1 С – увреждаща температура, самата температура може да увреди мозъка
7. Какво да правите при повишена температура?
Предлагайте на детето си много студени течности за пиене. Това ще му помогне да се справи с дехидратацията
За бебето – облечете го в една лека дрешка и го завийте с едно леко одеало. Не го завивайте с много завивки – това може да повиши температурата му. Внимавайте: детето може лесно да бъде прегрято. То не може да се отвие или съблече, ако му стане твърде топло.
При температура под 38.5 С лекарства за понижение на температурата рядко са необходими. Тази температура рядко причинява оплаквания. Тя помага на тялото да се пребори с инфекцията.
Ако се налага да дадете медикамент, съобразете се с препоръчаните от Вашия лекар дози. Целта на лечението не е нормализиране на температурата, а понижението с 1-1.5 С. Никога не давайте аспирин на децата – той може да причини сериозни заболявания, вкл. смърт на детето. Не комбинирайте медикаменти, съдържащи парацетамол и ибупрофен – няма да имат по-добър ефект, но детето може да получи странични ефекти.
Можете да приложите влажни компреси при висока температура (над 39.6 С), ако не спада след прилагане на медикаменти. Използвайте затоплена вода (29.5-32 С). Ако детето получи тръпки или стане студено, спрете компресите или леко затоплете водата. Не обтривайте детето с алкохол – това може да причини кома.
8. Какво не трябва да правите при повишена температура?
Не започвайте самолечение с антибиотици. Много често повишената температура се дължи на вирусни инфекции или други състояния (прегряване, дехидратация, силна уплаха), които не се влияят от антибиотично лечение.
Ако е необходимо лечение с антибиотик, то ще бъде назначено при преглед от лекар. Самолечението с останали от предишни заболявания антибиотици или по препоръка на съседи и познати най-често е свързано с неправилно приложение на антибиотика (като вид, доза, честота на приема, лекарствени взаимодействия) и причинява повече вреди, отколкото ползи. Самолечението с антибиотик е основна причина за разширяващата се резистентност (устойчивост) на микроорганизмите към прилаганите в практиката антибиотици.
ПРИ ХРАНИТЕЛНО ОТРАВЯНЕ ПИЙТЕ МНОГО ВОДА !
‼Хранителните неинфекциозни интоксикации са много чести остри състояния през летните месеци. Разглеждат се като последица от консумация на храна, съдържаща екзогенни (външни за организма) отровни вещества.
🔹Разделят се на няколко групи:
👉От животински произход – риби, миди и други;
👉От растителен – гъби, горчиви ядки от някои плодове (кайсии), бакла, гъби, позеленели картофи (соланин);
👉От попаднали примеси в храната – плевели (мораво рогче и други), химически примеси;
👉От бактерии с условно-патогенни свойства и с токсини от бактериален произход.
🥩🍗Започват скоро след хранене и са резултат от нарушения и пропуски в основни хигиенни навици, както и от неправилно съхранение на хранителните продукти, което е благоприятна предпоставка за заразяването на храната, коментира доц. Людмила Нейкова, началник на Катедра „Токсикология” на Военномедицинска академия (ВМА).
🍑🍍🥒🥕Тя подчертава, че хранителното отравяне може да се случи на всекиго. Най-често са след консумация на неизмити плодове и зеленчуци, на гъби и неправилно съхранявани приготвени храни (развалени храни). Например, стафилококовите токсини са термо устойчиви (дори при кипене), което води до висок рискът за отравяне дори при термична обработка. В основата им могат да са токсо-инфекциозни и неинфекциозни причини¬тели. За нещастие невинаги е лесно тяхното разграничаване. През горещите летни месеци първите са по-чести, за тях са много характерни освен гаденето и повръщането, високата температура и многократните диарични изхождания, често с примеси на кръв и слуз. Тези интоксикации са в приоритета на колегите инфекционисти.
🧀🥚Втората група (неинфекциозните хранителни интоксикаии) са след употреба на месо, риба, яйца, млечни продукти и други, които са замърсени с бактерии, които проявяват токсичност само при определени условия (условно-патогенни) – например Ешерихия коли, бактерии в стомашно-чревния тракт на човек, които при грешка в диетата или други неблагоприятни условия водят до съответната симптоматика, пояснява токсикологът.
‼️Първите симптоми се появят в рамките на средно 4-8 часа след консумиране на замърсена храна, а при ендогенната патогенна флора и по-късно и включват: колико-образни, поносими болки около пъпа и по хода на дебелото черво, гадене, повръщане и диария, различно изявени според тежестта на отравянето. Изпражненията са обилни и воднисти, със слуз, но без примес на кръв. При тежко протичане настъпва обезвод-няване на организма с понижаване на артериалното налягане и колапсни състояния. Някои хора могат да вдигнат температура, пулсът им да се ускори, кожата да е бледа, да имат отпадналост до тежка адинамия.
‼️При данни за консумация на гъби, особено диворастящи и оплакванията да са групови (няколко лица в компанията), задължително трябва да се посети спешен медицински център или токсикологично звено. Отравянията се причиняват от токсини, които се запазват в храната независимо от нейната термична обработка и начин на консумация, казва още доц. Нейкова.
👉Характерно за тях е продължителният латентен период (от 8 до 30 часа след консумация), средно 10-12 часа, тъй като гъбните токсини не увреждат директно стомашно-чревния тракт, а черния дроб. Оплакванията са от гастро-ентерален синдром в първите 3-4 дни (гадене, повръщане, проява на диария, коремни колики, някои получават мускулни крампи, обезводняване, колапс и др.) като постепенно се засилват проявите от страна на черния дроб – тежест и умерена болезненост в дясно подребрие, пожълтяване на склерите, кожата, жълто оцветяване на урината. Често се засягат и бъбреците – намалява количеството на отделяната урина, повишаване на артериалното налягане до бъбречна недостатъчност, в най-тежките форми на протичане.
🐟Не са редки и интоксикациите след консумация на морски дарове и риба. Често те могат да бъдат преносител на различни видове бактерии, в резултат на което започват стомашно-чревни оплаквания, които бързо водят до обезводняване и електро-ли¬тен дисбаланс в организма.
‼️ Много често хранителното отравяне и стомашният грип се бъркат, тъй като имат сходни клинични симптоми и протичане: диария, коремна болка, гадене, повръщане и понякога повишена температура. Разликата между тях е в източника на инфекция, пояснява доц. Нейкова.
🫗Едно от първите неща, които е добре да се направят при хранително отравяне, е промивката на стомаха. Така най-бързо ще се премахнат токсините от тялото. За да се осъществи това е необходимо да се изпият около 1,0-1,5 до 2 литра вода или слаб разтвор на сода за хляб, след което се предизвиква повръщане. Същата стъпка може да се направи с активен въглен (обичайно се приема 1 таблетка на 10 кг тегло), съветва специалистът.
🫗Хранителните отравяния много бързо дехидратират организма, затова е необхо-димо да се компенсира загубата на течност. Необходимо е пиенето на повече вода или още по-добре – на специални рехидратиращи разтвори, но задължително на малки порции и често. В противен случай рискувате да повърнете отново! Напитки, например безалкохолни и плодови сокове, не са препоръчителни, защото няма да помогнат а само може да увеличат диарията.
Пробиотиците също могат да помогнат за намалява-нето, както на продължителността на разстройството, така и на честотата на изхожда-нията. Ако предприетите мерки не дадат резултат и не настъпи подобрение, е необхо-димо посещение на лекар.
🚑Посещението на спешен център или съвет от личен лекар ще определи правил-ния терапевтичен режим включващ: антиеметици (за облекчаване на позивите на гадене и повръщане); антидиарици (против диария) превентират риска от усложнения, като не се препоръчват при наличието на диария с примес на кръв или усложнена с висока температура; антибиотици - обикновено не се препоръчват, освен при особено тежка симптоматика или ако е изолиран бактериалният причинител.
👉В най-тежките и протрахирани форми на хранителни отравяния, при деца или хора със съпътстващи сериозни заболявания може да се наложи и лечение в стационарни условия.
Служителите в Спешна помощ често се оплакват от неоправдани повиквания, които ги отклоняват от работата с наистина спешни пациенти.
Но има и обратна ситуация, когато хората, които се нуждаят от спешно лечение, се опитват да издържат на болката, да се справят сами с тежкото състояние. И те не подозират, че ситуацията е критична и пациентът може да се влоши за минута.
Кога да потърсим Спешна помощ? 12 ситуации, в които трябва да го направим:
1. За първи път силна притискаща болка зад гръдната кост.
Болката може да е различна – стягане, натиск, парене, невъзможност да се поеме дъх. Тя може да се разпространи към долната челюст, лявата ръка и на мястото, на което казваме „под лъжичката“. Най-често се появява след физически или емоционален стрес, но може да се появи и без видима причина.
Съмнение: инфаркт. Понякога миокардния инфаркт настъпва без предварителна болка или анамнеза за стенокардия, на фона на пълно благополучие. Сама по себе си новопоявилата се гръдна болка (стенокардия) е също много опасна. Ето защо, при първата поява в живота на такава болка, е необходима консултация с лекар, ако болката не изчезне в рамките на 15 минути – най-често в Спешна помощ.
2. Остра болка по средата на корема
След няколко часа тя се „спуска“ надолу вдясно – мястото, което се намира апендикса. Обикновено няма диария. В същото време могат да се появят гадене и повръщане, по-често еднократно, телесната температура обикновено остава около 37–38 градуса С.
Съмнение: остър апендицит. Между другото, не само рискът от усложнения зависи от времето на хоспитализацията, но и начина на работа, а оттам и от козметичния ефект от евентуална интервенция. Докато възпалението на апендикса е катарално, то може да се отстрани ендоскопски.
3. Същите симптоми плюс диария
Температурата се повишава веднъж и веднага пада в рамките на час или два.
Съмнение : жлъчна дискинезия, холецистит. Необходим е преглед от лекар, за да може да се разграничи състояние, което изисква спешно лечение в болница, от заболяване, което може да се лекува в дома.
4. Кръв в храчките
Съмнение: пневмония, туберкулоза, белодробна емболия, сърдечни проблеми и други сериозни заболявания. Необходим е преглед в център за оказване на спешна помощ, ако кръвоизливът от белия дроб (храчките) е обилен и не спира спонтанно.
В случаите, когато в храчките има само жилки кръв или кървенето спре спонтанно, е необходимо да се обърнете към личния лекар, за да може да се уточни причината за кървенето.
5. Кръв в урината
Съмнение: нараняване (бъбречно увреждане), камъни в бъбреците и други сериозни заболявания.
Необходимо е да се обърнете към център за оказване на спешна помощ, ако кървенето в урината е придружено с болки и парене при уриниране. Необходимо е да се направят бързо изследвания за потвърждаване или изключване на бъбречна криза и да се проведе съответното лечение в спешния център или в болница.
В случаите, когато кървенето в урината не е свързано със силна болка, налагаща спешно лечение, е необходимо да се обърнете към своя ОПЛ, за да се уточни причината, вкл. чрез допълнителни изследвания и консултации по преценка на ОПЛ.
6. Повръщане на кръв
Съмнение: кървене от горната част на стомашно-чревния тракт (язва, гастрит, разширени вени).
Повръщането на ясна кръв в големи количества може да причини рязко влошаване на здравето и да налага спешно лечение. При повръщане на голямо количество ясна кръв се обърнете към център за спешна медицинска помощ.
Повръщане на малко количество ясна кръв не изключва голям кръвоизлив от горната част от стомашно-чревния тракт. Необходимо е да се обърнете към лекар (спешен център, ОПЛ) в близките 24 часа, за да се уточни тежестта на кръвоизлива.
7. Кръв в изпражненията
Съмнение : червена кръв – проблеми в ректума; черно – проблеми в горния стомашно-чревен тракт, язва на стомаха или язва на дванадесетопръстника, разширени вени.
При обилно стомашно-чревно кървене е препоръчително незабавно трябва да се извика линейка.
При необилно кървене тежестта на кръвоизлива може да се уточни в рамките на 24 часа и от ОПЛ.
8. Силна спазматична болка в кръста (колики)
Чувства се по-силно вляво или вдясно. Болката е съпроводена от гадене.
Подозрение : частично или пълно на пикочните пътища от камък (уролитиаза).
Пациентите, които преди това са се сблъскали с този проблем, спират коликите, приемат обезболяващо хапче и гореща вана. Но ако болката се появи за първи път, не трябва да правите това, за да не „замажете“ симптом – само лекарят е в състояние да направи точна диагноза и да предпише необходимото лечение.
9. Тежка болка в дясното подребрие (може да се предаде към рамото или гърба) или внезапна остра болка в корема
Съпровождаща се от повръщане, евентуално с примес на жлъчка, променени изпражнения, възможно е температурата да се повиши до 37,1-38,0 ° С.
Подозрение: камъни в жлъчката с или без възпаление на жлъчния мехур, панкреатит, перитонит.
Всяка внезапна силна коремна болка изисква незабавна медицинска помощ. Тя може да бъде причинена от възпаление на панкреаса – остър панкреатит, а перфорацията (пробив) на стомашната или дуоденалната язва в коремната кухина дава най-изразените болки.
10. Внезапен световъртеж и силно главоболиe
Симптомите са придружени от нарушено зрение, нарастваща слабост в ръката и крака (най-често от една страна), проблеми с паметта, промени в речта.
Съмнение : възможно инсулт.
11. Внезапно нарушение или загуба на зрението, виене на свят
Усещане за разклащане или потъване. Други симптоми на заболяването може да не се появят.
Подозрение : мозъчен инсулт.
12. Задушаване, прогресиращ недостиг на въздух
Особено ако се свързва с ухапване от насекоми, прием на ново лекарство, храна ( риба, морски дарове, яйца, ядки, краве мляко, бобови растения), както и промяната на обичайния климат. Кръвното налягане е много ниско (60/40), кожата става сиво-синя, има изпотяване, паническа атака, бързо сърцебиене, замаяност, гадене, бърз пулс. Възможни са гърчове.
Съмнение : анафилактичен шок, т.е. тежка алергична реакция.
Ако стане по-трудно да се диша, появява се подуване на лицето и шията, на човека трябва да бъде даден антихистамин и незабавно да се извика линейка.
Опасността от анафилактичен шок е, че се развива много бързо. Помогнете на реаниматорите, като спазвате указанията, които ви дават, незабавно.